Oficiální název: Italská republika
Rozloha: 301 203 km²
Obyvatelstvo: 58 135 609 (údaj z roku 2007)
Hustota zalidnění: 193 lidí na km2
Hlavní město: Řím>
Politický systém: Pluralitní republika s dvoukomorovým parlamentem
Měna: 1 euro
Jazyk: Italština
Náboženství: 97% katolíci, 1,5% valdenští evangelíci, 1,5 % muslimové
Podnebí: Převládající subtropické středomořské s odpovídající vegetací, na severu mírně středoevropské.
Nejvyšší hora: Mont Blanc de Courmayeur ( 4 748 m n. m)
Nejdelší řeka: Pád ( 652 km)

Itálie je zemí, která má po Řecku nejdelší evropskou historii. Na druhé straně její novodobé sjednocení proběhlo relativně nedávno. Dlouhé a bohaté dějiny zanechaly po celé zemi nevídané množství památek od římských zřícenin a soch, přes středověké hrady, po velkolepé renesanční stavby a mistrovská díla světových malířů a sochařů.

Itálie je stát jižní Evropy rozkládající se na Apeninském poloostrově, který je omýván Středozemním mořem (Jaderské, Jónské, Tyrhénské a Ligurské moře). Člení se do 20 krajů      a 94 provincií. Součástí Itálie je i několik ostrovů a souostroví - největší středomořský ostrov Sicílie, Sardinie, Elbe, Capri, Pantelerie, Ischie, Liparské a Egadské ostrovy. Země má      7600 km dlouhé pobřeží. Na pevnině hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem, Slovinskem. Uprostřed Itálie leží dva nezávislé státečky - Vatikán a San Marino.

Podél severních hranic se rozkládají Alpy (s nejvyšší téměř pětitisícovou horou Mont Blanc), které přecházejí v hustě osídlenou Pádskou nížinu s množstvím řek (Pád, Adige). Alpské pohoří je bohaté na ledovcová jezera, například Lago di Garda a Lago di Como. Velkou částí poloostrova prochází horské pásmo Apenin. Na území Itálie najdeme i několik sopek (Vesuv, Etna, Stromboli). Při pobřeží se táhnou nížiny

Italské regiony

Níže uvádíme nejdůležitějších italské regiony a jejich hlavní města:

Region Hl. město regionu
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia-Romagna
Friuli-Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino-Alto Adige
Umbria
Valle d´Aosta
Veneto
L´Aquila
Potenza
Catanzaro
Napoli
Bologna
Treiste
Roma
Genova
Milano
Ancona
Campobasso
Torino
Bari
Cagliari
Palermo
Firenze
Trento
Perugia
Aosta
Venezia

Doklady, clo, předpisy

Cestovní doklady

Jako cestovní doklad při cestě do Itálie využijete platný občanský průkaz České republiky se strojově čitelnými údaji nebo cestovní pas.

Vízum

Vstupem ČR do EU/EHP a na podkladu čl. 18 Smlouvy o založení ES může každý občan Unie uplatňovat právo svobodného pohybu a pobytu na území všech členských států. 
Toto právo může být omezeno pouze v případech zdůvodněných narušováním veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti nebo ochrany zdraví. Nezletilé osoby mohou cestovat pouze v doprovodu dospělých. Při návštěvě země do 90 dnů musí ubytovatel splnit pouze registrační povinnost, v případě délky pobytu překračující tento limit je nutné zažádat o povolení k pobytu (carta di soggiorno) na oddělení policii v místě pobytu. Pokud by se však jednalo o pracovní účel cesty, je nutné potvrzení také pracovního povolení.

Celní a devizové předpisy

Platí limity operování s množstvím následujícího spotřebního zboží:
- klasické cigarety max. 800 ks, nebo 400 ks cigaret o váze 3g, nebo 200 ks doutníků či 1kg tabáku
- 20 litrů nápojů s obsahem alkoholu nepřesahujícím 22 %, 10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22%, 90 l vína (z toho max. 60 l šumivého vína), 2 l lehkého vína a 110 l piva mohou dovážet osoby starší 17 let 

Výše uvedená množství jsou však hodnocena jako obchodní dovoz.

Je zakázáno dovážet benzín v kanystrech. 
Hodnota přivezených valut není limitována, maximální výška exportované valuty nesmí překročit částku 10.330 EUR, v případě vyšší hodnoty je nutné vyplnit prohlášení o dovozu/vývozu peněz.

Řízení auta

K řízení osobního automobilu na území Itálie řidiči potřebují platný řidičský průkaz a jeho ověřený překlad (jednodušší je přibalit si mezinárodní řidičský průkaz), technický průkaz od vozu a zelenou kartu. Pokud nejedete vlastním vozem, musíte se vybavit notářsky ověřeným povolením k užívání vozu od jeho majitele.

Dopravní předpisy a rychlostní limity jsou shodné s Českou republikou, pouze na dálnicích a rychlostních silnicích musí řidiči uvolnit pravý pruh policii a sanitkám.

Policie toleruje 0,4 promile alkoholu v krvi (ovšem pouze do té doby, než se stane dopravní nehoda!). Je potřeba používat bezpečnostní pásy na všech sedadlech, každý automobil musí mít výstražný trojúhelník. Motocyklista i jeho spolujezdec musí používat ochrannou přilbu. Je povinné rozsvítit světla při průjezdu tunelem. Je zakázáno používat mobilní telefon za jízdy, pokud řidič nemá hands free sadu (policie nyní velmi přísně kontroluje a postihuje). V oblasti Val d´Aosta se v zimě musí používat sněhové řetězy.

Moře

Italské břehy omývá na východě Jaderské moře, na jihu Jónské moře a Středozemní moře a na západě Tyrhénské a Ligurské moře. Jaderské a Jónské moře od sebe odděluje město Santa Maria di Leuca v kraji Salento (v samém podpatku "italské boty"). Tento kraj nabízí nejen středomořské teplé klima, ale také středomořskou letní náladu a především mnoho památek s typicky orientální atmosférou, barokní domy budované z nažloutlého kamene (zvaného zde "pietra leccese"). Proto je kraj Salento hojně navštěvován turisty. Kdybyste snad zatoužili potkat na dovolené některou světovou celebritu, zajeďte si do známého turistického centra Gallipoli.

Počasí

Chcete-li vědět, jaké je a bude počasí v Itálii, prosím, podívejte se Opens external link in current windowItálie - Servizio Meteorologico