Itálie - Lipari

Termín: 14. 09. 2019 – 21. 09. 2019

Cena: 360 EUR / osoba / týden

Trasa: Palermo - Lipari - Egady - Palermo (délka trasy cca 250 NM)

Cena zahrnuje:
Pronájem lodě na týden.
Skipper 
Závěrečný úklid lodě 
Poplatky za kotvení v domovském přístavu (první a poslední noc).                     
Pojištění kauce (15 eur/os)

Cena nezahrnuje:
Lůžkoviny
Pojištění osob 
Spotřebované pohonné hmoty (cca 15-25 eur/os)  
Poplatky za kotvení a stání v jiném než domovském přístavu (cca 8 eur/os/noc)
Strava (posádka zajišťuje a hradí stravu i pro kapitána lodě)
Doprava (posádka zajišťuje a hradí dopravu i pro kapitána lodě)

 

Stromboli

Sopka Stromboli je nejaktivnější sopkou v Evropě a její erupce je možné pozorovat několikrát za hodinu. Ostrov funguje jako přírodní maják, označující severovýchodní okraj Liparských ostrovů. Jeho název pochází z řečtiny a vystihuje jeho kuželovitý tvar. Sopečná aktivita se ale projevuje nikoli na nejvyšším bodě, ale v kráterech na severozápadním úbočí.
Výtok žhavé lávy 29. 12. 2002 a  uvolněná hornina způsobila vlnobití, které poškodilo vesnici Stromboli, která si i přes to uchovává svůj původní charakter - úzké uličky nepřístupné pro auta, bělostný ráz domků nenarušený moderní zástavbou. 

Pod vedením průvodců je také možno podniknout tříhodinový výstup k vrcholu. Nejlepší pohled pro pozorování sopečných erupcí se naskýtá z vrcholu Pizzo Sopra la Fossa. Nejvhodnější doba pro pozorování je po setmění, kdy lávová fontána, vyvrhovaná z kráteru, se valí k moři po svahu Sciara del Fuoco a září do noci jasně fialovo oranžovou barvou. 

Vulkano

Vulcano je jeden z nejznámějších ostrovů Liparského souostroví, který leží nejblíže k sicilskému pobřeží. Původně to byly ostrovy dva, samotné Vulcano a nejmladší sopka Vulcanello. V 16. století je však spojil proud lávy. Na takto vzniklé nízké šíji jsou dnes sirné prameny a bahenní lázně. Pro turisty je zde největším lákadlem Velký kráter (Grand Cratere), nejmladší ze série sopek na ostrově Vulcano. Sopečná činnost na ostrově umožňuje nejen lázeň v sirném jezírku, ale také příjemné koupání v přírodní perličkové lázni na mořském dně. 

Salina

Salina je ostrov s dvěma vrcholy - Monte Fosso delle Felci a Monte dei Porri, kdy ten vyšší dosahuje nadmořské výšky 962 m. Výstup na vrchol trvá zhruba 3 hodiny. Z vrcholu hory za příznivých podmínek lze vidět všechny ostrůvky tvořící Liparské ostrovy. Nejatraktivnějším obydleným místem Liparských ostrovů je vesnička Pollara