Memoriál Vlada Psalmana 2018

Třetí květnový týden přivítala Marina Hramina na ostrově Murter nadšence a příznivce slovenského a českého jachtingu, aby si společně připomenuli přítele Vlada Psalmana, vysokoškolského pedagoga s nezapomenutelným úsměvem, který svůj život zasvětil jachtingu. Jeho jméno se především v posledních letech spojovalo se Štefánikem, největší plachetnicí plující pod slovenskou vlajkou.

Třináct posádek v termínu 20. 05. – 24. 05. 2018 bojovalo ve 3 off-shore a 11 in-shore rozjezdách na one design lodích Bavaria Crusier 41 s gennakrem. Organizátor regaty AAAYacht, s.r.o. postavil regatu na zajímavé myšlence – spojit amatéry, kteří měli na lodi profesionální skippery, se sehranými nejlepšími posádkami slovenského a českého námořního jachtingu. Regata začala v neděli 20. 05. 2018 po boku Vladovy plachetnice Štefánik. Předpověď počasí na celý týden nebyla příznivá – slunečno a bezvětří. Nakonec se však prognóza nepotvrdila a momentálně nejlepší chorvatský rozhodce Bojan Berlengi využil vítr na maximum a všechny rozjezdy se odjezdily. Vedoucí pozice si od začátku regaty střídavě držely posádky Ľubomíra Macejky, Stanislava Vargy a Jirky Chlumského. Bylo úžasné sledovat, jak amatérské posádky pod vedením zkušených skipperů získávaly postupně na síle, jistotě a zručnosti. Atakovaly a k závěru regaty také porážely zkušené posádky. Regata byla ukončená závěrečným hvizdem mezinárodního rozhodce Bojana ve čtvrtek 24. 05. 2018. Vítězem prvního ročníku regaty Memoriál Vlada Psalmana se stala posádka Ľubomíra Macejky, druhé místo vybojovala posádka Stanislava Vargy a třetí místo nakonec získala posádka Jirky Chlumského. První amatérská posádka pod tvrdou taktovkou Petra Čecha skončila na 4. místě a dokázala, že i toto je cesta k vybudování větší jachtařské základny na Slovensku a v Čechách.

Celá fotogalerie - klikněte zde

Závěrečný čtvrteční ceremoniál začal minutou ticha jako projev úcty a památky právě na Vlada Psalmana. Za přítomnosti bratra Mila a manželky Dagmary se celý večer nesl ve znamení vzpomínek. Posádky opouštěly marinu v přesvědčení, že tak jako tento rok, i každý další se budou scházet a memoriál Vláda Psalmana se stane odkazem pro všechny nadšence a fanoušky jachtingu tak, jako byl on sám.

Vlado Psalman byl jedním z prvních, který svoji vášeň a nadšení pro vítr v plachtách přinesl do učebních osnov na Fakultě tělovýchovy a sportu v Bratislavě, kde působil jako vysokoškolský pedagog, docent, doktor přírodních věd. Jachting postupně získával na popularitě nejen mezi studenty FTVS, ale i mezi „náhodně kolemjdoucími“, a základna fanoušků se rok od roku rozrůstala. Vždy, když přibyla nová posádka, každý registroval jméno Vlada Psalmana. Časem bylo jeho jméno spjato se Štefánikem, největší plachetnicí plující pod slovenskou vlajkou. Vlado získal symbol pro svoji vášeň a spolu s manželkou Dagmarou, bratrem Milem, rodinou a přáteli zasvětil poslední roky svého života této plachetnici. A právě tento obraz měl každý z nás před očima během regaty.

Vlado, čest Tvé památce!