spinner AAAYacht Vyhľadávame pre Vás najlepšie ponuky Spracovávame Vašu rezerváciu

Už 12. ročník tradičnej AAAYacht Regatky bol usporiadaný na počesť nášho kamaráta a vášnivého jachtára Vladimíra Psalmana, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o rozvoj jachtingu na Slovensku aj v Čechách.

24.09.2022 - 01.10.2022
Murter, Marina Hramina, Chorvatsko
Bavaria Cruiser 41 / 2016 / 2017

V dňoch 24. septembra 2022 až 1. októbra 2022 sa konal v Murterskom mori 4. ročník regaty Memoriál Vladimíra Psalmana za účasti 19 lodí kategórie Bavaria 41, organizovaný spoločnosťou AAAYacht s.r.o. a jachtárskym klubom TJ Sĺňava Piešťany.
Celé preteky boli rozplánované na 12 rozjázd, tiež boli dennou kombináciou up/down okruhu a offshore etapy. Víťazi predošlých regát, posádky skiperov Miroslava Barana a Ľubomíra Macejku stáli pred náročnou úlohou, obhájiť svoje pozície v konkurencií tohtoročných mladých a dravých posádok.

V nedeľu 25. 09. 2022 sa za južného vetra 15 kn v priestore pred Murterom odjazdili dve rozjazdy formou karuselu na bójky up/down. Prejavila sa profesionalita a jachtárske zručnosti posádky Miroslava Barana. Tá v obidvoch rozjazdách potvrdila svoje schopnosti víťazstvom, nasledovaná bola loďami Ľubomíra Macejku a Jana Demka..

V pondelok za slabnúceho Juga bola na programu offshore rozjazda o dĺžke 17 Nm. Štart bol pred ostrovom Maslinjak, otočný Ostrov Hrid Kukuljar, Dužac, Visovac a cieľ bol ostrov Maslinjak. V tejto navigačnej etape zvíťazila mladá posádka vedená Miroslavom Baranom, nasledovaná posádkami Jiřího Chlumského a Stanislava Vargu.
V utorok sa v južnom vetre 11-15 kn v priestore pred Pakoštane odjazdili tri rozjazdy formou karuselu na bójky UP/down. V prvej vyhrala posádka Stanislava Vargu, v druhej Miroslava Barana a v tretej rozjazde posádka Ľubomíra Macejku.

V stredu, vzhľadom k rannému bezvetriu a nejasnej predpovedi počasia, mali posádky dopoludnia čas na relax. Popoludňajšia rozjazda odštartovala za mierneho vetra, ktorý postupne takmer úplne ustál a up/down rozjazda bola skrátená. Vyhrala posádka Miroslava Barana.
Štvrtkové slnečné ráno bolo jachtárske s Jugom, v nárazoch do 18 uzlov, a tak sa odjazdili tri rozjazdy formou up/down so štartom pred Murterom. V prvých dvoch štvrtkových rozjazdách sa potvrdilo absolutórium posádky skippera Miroslava Barana, nasledovaná Stanislavom Vargom. Tretiu rozjazdu vyhrala prekvapivo posádka Jana Demka.

Víťazom regaty Memoriál Vladimíra Psalmana 2022 sa tak právom stala posádka lode Miroslava Barana, na druhom mieste sa umiestnila loď Ľubomíra Macejku a na treťom mieste skončila posádka lode Jana Demka. Posádka Stanislava Vargu po pokazenej poslednej rozjazde dostala zemiakovú medailu, aj keď bojovali o druhé miesto.

Vyhlásenie výsledkov prebehlo v reštaurácií Rebac blízko Mariny Hraminy. Všetci účastníci pretekov potvrdili záujem o organizovanie ďalšieho ročníka, ktorý sa bude konať v termíne 11.05. - 18.05.2024.
Obrovská vďaka patrí hlavnému sponzorovi Angry Beards, rozhodcovi pretekov Damirovi Desabotovi a riaditeľovi pretekov Matúšovi Orlovskému, ktorý potvrdil schopnosť nájsť vietor aj tam, kde nie je. Rovnako je potrebné poďakovať spoločnosti AAA Yacht, ktorá napriek všetkým problémom, dokázala zorganizovať 19 zodpovedných a športu verných posádok. V neposlednom rade spoločnosti MH Charter, ktorá poskytla podporu pri získaní povolenia k organizácii závodu od miestnych autorít a technickému servisu.